En ny og bedre AFP-ordning for flere
LO-kongressen besluttet i 2025 å endre dagens ordning med avtalefestet pensjon (AFP). Nå har alle forbundene i LO blitt enige om hvordan en ny og bedre AFP-ordning kan sikre flere denne ekstrapensjonen, som er et tillegg til folketrygden og tjenestepensjon.
- LOs mål er at langt flere enn i dag skal sikres en ekstrapensjon gjennom en ny og bedre AFP-ordning, sier LO-leder Kine Asper Vistnes og legger til:
- Alle forbund stiller seg bak forslaget til AFP-modell vi legger frem i dag. En modell som vi mener best følger opp det enstemmige vedtaket fra kongressen.
AFP er en livsvarig ekstrapensjon som alle ansatte i bedrifter med tariffavtale kan kvalifisere seg til.
Den utgjør en viktig del av den totale pensjonsutbetalingen.
- AFP er veldig bra for de som får AFP. Men dagens AFP-ordning har svakheter, som må løses, sier Vistnes.
Et problem med den eksisterende ordningen er de strenge kvalifikasjonskravene, som må oppfylles for å motta dagens AFP. For eksempel kan arbeidstakere som mister jobben, blir syke eller jobber i en bedrift som går konkurs de siste årene før de fyller 62 år miste retten til AFP.
Det er nettopp denne uforutsigbarheten LO nå ønsker å fjerne.
- Dagens ordning gir enten full uttelling, eller null utbetaling. Det har store konsekvenser, siden AFP-utbetalinger kan utgjøre rundt 75.000 kroner årlig – resten av livet. Til sammen kan AFP-utbetalingen gjennom livet bli 1,5 - 2 millioner kroner.
LOs forslag til endringer innebærer den største omleggingen av AFP-ordningen siden 2011, og skal gi flere arbeidstakere denne ekstrapensjonen. Vistnes mener LO har kommet frem til et godt utgangspunkt for å sikre AFP for flere, og for at færre risikerer å miste AFP uforskyldt.
Veien videre
Det var LO og NHO som først etablerte AFP-ordningen, som senere har blitt utvidet til en rekke bransjer og offentlig sektor gjennom årene. En endring av dagens AFP-ordning må skje gjennom forhandlinger med NHO. Vistnes forventer at det vil skje i løpet av høsten.
- Vi er klare for å sette oss ned sammen med NHO. Da AFP ble etablert for nesten 40 år siden var det et kroneksempel på godt trepartssamarbeid, der vi fikk staten med på å bidra. Vi tror NHO har interesse av å forbedre ordningen denne gangen også, for det er også for arbeidsgiverne en styrke å kunne tilby den beste ekstrapensjonen i Norge, sier Vistnes.
Men før forhandlingene starter skal LO-forbundene diskutere AFP i sine egne prosesser, og LOs regionkonferanser skal gi innspill. Det blir viktig for forhandlingsgrunnlaget LO skal gå videre med.
- Nå skal det forankres ute i forbundene, før vi møter NHO i forhandlinger. Til slutt skal medlemmene gjennom uravstemning ta endelig stilling til et forhandlingsresultat, sier LO-lederen.
I 2025 vedtok LO-kongressen at:
· Arbeidstakere som har fylt 50 år skal opprettholde rettigheter som følger av dagens ordning
· Arbeidstakere som har fylt 50 år vil også kunne motta AFP etter dagens ordning hvis de har minst 18 års opptjening i en jobb med tariffavtale samlet og minimum 7 år mellom 50 og 62 år.
· Arbeidstakere med tariffavtale på jobben skal opparbeide seg en rett til AFP, basert på antall år i virksomheten.
· Uføre skal ha en rett til AFP, basert på opptjeningen frem til uføretidspunktet
Ny og bedre AFP for flere er en samling av flere ordninger for ulike aldersgrupper:
· I fremtiden vil AFP være en opptjeningsordning, der hvert år man har jobbet i en bedrift med tariffavtale gjennom yrkeslivet teller med. Totalen av dette blir en AFP-utbetaling, som den ansatte er sikret å få uansett hvordan de siste årene av yrkeslivet blir.
· De over 50 år fortsetter med dagens regler, slik at ingen med kort tid igjen til AFP-alderen på 62 mister noen rettigheter.
· I tillegg vil LO innføre en ekstra mulighet for å få AFP for denne gruppen, for dem som ikke klarer å kvalifisere seg med dagens regler.
· For de under 50 år, og med kortere tid til å tjene opp år i den nye ordningen, innføres det en overgangsordning. Den vil basere seg på hvor mange år du har i en bedrift med tariffavtale av de resterende årene som er igjen til 62 år. Det blir en brøk som danner grunnlaget for hvor stor AFP-utbetalingen blir.
· I tillegg vil LO innføre AFP-opptjening for de som evt skulle bli uføre. Hvert år du har vært i en bedrift med tariffavtale frem til du blir ufør, skal gi AFP-opptjening. Denne skal kunne utbetales i tillegg til pensjonen fra 67 år.
Les rapporten her: En ny AFP Rapport 26082026 (PDF, 1MB)
Link til AFP-seksjonen, LO: https://www.lo.no/hva-vi-mener/avtalefestet-pensjon/