arrow
arrow
arrow

LO Stat
Møllergt. 10
0179 Oslo
Telefon:
23 06 10 51
Epost:
lostat@lostat.no
07/06/2010

Streik i operaen

Medlemmer i Musikernes fellesorganisasjon ved Den Norske Opera & Ballett er i streik. Prestisjeforestillingen "Jorden rundt på 80 dager" er den første produksjonen som blir rammet mandag. 
Etter en resultatløs mekling ledet av Riksmeklingsmann Kari Gjesteby var det bare for LO Stat og arbeidsgiverforeningen Spekter å kaste kortene rund 0030 natt til mandag. Dermed tar sju medlemmer i MFO- fem sangsolister og to sangere fra operakoret - på seg streikevestene mandag morgen.

Tirsdag i denne uken er det varslet opptrapping når 11 dansere tas ut, mens seks nye dansere tas ut torsdag.

Det spesiele med denne konflikten er at den er et resultat av at Kulturdepartementet ikke vil stå ved det vi oppfatter er en avtale. Det er mer enn spesielt at departementet overprøver noe vi har blitt enige om i et partsammensatt utvalg, der vår arbeidsgivermotpart har deltatt. Spesielt når departementet og statsråden snur etter at tre orkestre allerede har avtalene på plass, sier Eivind Gran, nestleder i LO Stat og forhandlingsleder i Spekterområdet.

Bakgrunnen for streiken er følgende:

Etter den 4 uker lange streiken i orkestrene og ved operaen i 2006 ble det satt ned partssammensatte utvalg (PSU) som skulle se på musikernes, sangernes og dansernes lønns‑ og arbeidsvilkår. Målet var å finne fram til mer fleksible arbeidstidsordninger og nye løsninger for forvaltningen av utøvernes opphavsrettigheter, og at dette skulle gi grunnlag for høyere offentlige tilskudd og økt lønn. Arbeidet tok sin tid, men i Bergen Filharmoniske Orkester, Trondheim Symfoniorkester og Stavanger Symfoniorkester ble det på forsommeren 2009 inngått avtaler i tråd med målsettingen.

I Den Norske Opera & Ballett, Kristiansand Symfoniorkester og i Det Norske Blåseensemble i Halden tok arbeidet av ulike årsaker enda lengre tid. Det var imidlertid hele tiden en forutsetning at avtalene skulle være inngått før forhandlingene om tariffrevisjonen i 2010 tok til. Denne forutsetningen innfridde alle de lokale partene, og MFO har siden i mars hatt en forståelse av at avtalene også var akseptert av Kulturdepartementet.

- Men samme dag som tarifforhandlingene startet, fikk vi til vår store overraskelse melding om at kulturministeren likevel ikke ville godta det som arbeidsgiverne og musikerne, sangerne og danserne var enige om, sier forbundsleder Renée Rasmussen i MFO. Hun understreker at MFO ikke kan akseptere at de ansatte ved Den Norske Opera & Ballett og i de to orkestrene skal ende opp med vesentlig lavere lønn enn sine kolleger i de orkestrene som var ferdige med den samme prosessen i 2009. - Dette gjorde det umulig å bli enige i forhandlingene om årets tariffrevisjon, og vi går nå til mekling med stor usikkerhet om hvilke løsninger det er mulig å finne fram til, sier Renée Rasmussen.

MFO organiserer 240 ansatte ved Den Norske Opera & Ballett og 500 ansatte i orkestrene og teatrene. Norsk Tjenestemannslag har 45 medlemmer i operaen.


 
Relaterte skjema

Informasjonssjef: Stein Erik Syrstad
Webmaster: Heidi Kvalø Engelund