Opprådd for ideer til julegaver? Hva med en symbolsk gave som går via mottakeren og til noen som trenger det mer?
På www.symbolskegaver.no kan du gi symbolske gaver i form av pengebidrag, som Norsk Folkehjelp benytter i sine mange prosjekter i land der befolkningen har mindre grunn til å glede seg til høytidene enn vi her i oljerike Norge.
Tenk deg en skolevei eller en fotballbane med skjulte landminer. Hvis de ikke blir fjernet, ligger de der helt til noen tråkker på dem. Ulykken kan ramme når som helst. Minehundene gjør en livsviktig jobb i kampen for en minefri verden. En minehund finner i snitt minene 20 ganger raskere enn en minerydder klarer alene. Det tar nesten et helt år med krevende lek og opplæring før hundene er ferdig skolert, og det koster selvfølgelig penger. Også rydding av klasebomber krever tid og penger, og du kan også støtte dette arbeidet via aksjonen.
Tenk deg et liv uten et hjem. Uten trygg inntekt, rettigheter eller en fremtid for barna dine. Dette er virkeligheten for hundretusener palestinere etter at de i 1948 ble fordrevet fra sine hjem. Norsk Folkehjelp driver et utstrakt humanitært arbeid til fordel for palestinske flyktninger, et arbeid du kan støtte.
Rett til land er også rett till liv. Ingen kan skape seg et levebrød av en håndfull jord. Men for mange er tilgangen til et jordstykke deres eneste livsforsikring. Dette kan du bidra til.
I Norge er det en selvfølge for folk å bruke stemmen og si sin mening. En stemme kan være stemmeseddelen du bruker ved kommunevalget eller innlegget du holder for å bedre det lokale barnehagetilbudet. Men andre steder på kloden er ikke dette noen selvfølge. Gjennom en symbolsk gave kan du være med på å finansiere jobben for demokrati flere steder i verden.
Norsk Folkehjelp driver tre sykehus og en sykepleierskole i Sør-Sudan. Etter 40 år med borgerkrig mangler landet infrastruktur og statlig helsetilbud. Dette arbeidet kan du bidra til ved en symbolsk gave.
Du får en ”kvittering” på gaven – i form av en epost eller et kort i posten. Det er en julegave til deg, til mottakeren og ikke minst til dem som nyter godt av bistandsarbeidet.